Katalog barevných kovů ZDE

Krizový příplatek Litina

2024 : 0,0 Kč / kg

 

Crisis surcharge CCI

2024 : 0,00 EUR / kg

Bronz

Bronz je slitina mědi s cínem, ale kromě cínu se přidává i zinek, olovo, železo, stříbro, nověji i mangan a jiné kovy.

Bronz - základní dělení

Nejznámějšími typy bronzu jsou:

  • cínový bronz – cínový bronz je slitina s obsahem až 12% cínu. Odolnost cínových bronzů proti korozi je dobrá, téměř jako u mědi. Cínový bronz se používá ve slévárenství a na výrobu kluzných ložisek.
  • hliníkový bronz – hliníkový bronz je slitina s obsahem hliníku až do 10%. Hliníkový bronz má vysokou odolnost proti kyselinám a louhům, používá se proto v agresivním prostředí. Z hliníkového bronzu se také vyrábějí potrubí a kohouty pro přehřátou páru.
  • beryliový bronz – beryliový bronz je bronz s obsahem berylia do 2%. Tento bronz se používá na pružiny pracující v korozním prostředí, na ventily čerpadel na louhy, na kuličky korozivzdorných kuličkových ložisek (asi 2 % Be + Ni), na nástroje, které při nárazu nesmějí jiskřit (asi 2 % Be), na velmi namáhané elektrody bodových a švových svářeček apod.
  • křemíkový bronz – křemíkový bronz je slitina s obsahem křemíku do 4%. Je známý jako vysoce odolná slitina, má několik důležitých faktorů, včetně vysoké vodivosti, vynikající korozní odolnost vůči mořské vodě, plynům, odpadním vodám a atmosférickým podmínkám. Křemíkový bronz má dobrou tvárnost za tepla i za studena, odolává kyselině sírové (H2SO4), kyselině chlorovodíkové (HCl) a některým zásadám. Má i dobré mechanické vlastnosti a lze ho použít jako náhradu za cínové bronzy.
  • červený bronz – červený bronz je slitina mědi, cínu, olova a zinku. Slouží výhradně ke slévárenským účelům. Přidané olovo zlepšuje obrobitelnost. Červený bronz je určen na výrobu odlitků používaných tam, kde se nehodí šedá litina pro malou odolnost proti korozi.
  • olověný bronz – olověný bronz je slitina mědi, cínu a olova, kterého bývá maximálně cca 38 %. Někdy je přidáván i nikl, zinek nebo mangan – tyto kovy mají zlepšit stejnoměrnost struktury. Olověný bronz slouží hlavně jako kov ložiskový, u kterého se požaduje, aby v pevné základní měděno – bronzové hmotě bylo olovo jemně rozptýleno.

Jaký bronz Vám můžeme dodat?

Veškeré výše uvedené bronzové materiály získáte v našem e-shopu či na objednávku, a to v různých používaných profilech. Pokud v našem e-shopu nenaleznete přesně to, co potřebujete, kontaktujte nás, vynasnažíme se splnit Vaše případné speciální požadavky.

Bronz různého složení se dodává jako plech (pásy) nebo tyče průřezu kruhového, čtvercového a obdélníkového, či jako šestihran.

Obrábění bronzu

V prostorech naší firmy jsou k dispozici moderní CNC obrábění stroje, které jsou připraveny na obrábění námi vyráběných bronzových materiálů. Velikost obrobku je max. 600 kg manipulační váhy. Veškeré služby obrábění bronzu jsou poskytovány na vysoké úrovni dle nevyšších standardů ISO 9001:2015.